سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

نحوه نگارش مقاله پژوهشی ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
نحوه نگارش مقاله پژوهشی

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله فروغ پاسارگاد

نحوه نگارش مقاله پژوهشی

مقاله پژوهشی، مقاله ای است که در آن به تحلیل، تفسیر و بحث پیرامون تحقیقی مستقل می پردازد. نگارش مقالات پژوهشی مستلزم دانش عمیق نسبت به موضوع، مطالعه منابع علمی متنوع و انجام پژوهشی اصیل می باشد. این نوشتار به بررسی نحوه نگارش مقالات پژوهشی می پردازد. برای مشاوره در زمینه نگارش، پذیرش و چاپ مقالات پژوهشی می توانید با موسسه خدمات دانشجویی (فروغ پاسارگاد) تماس حاصل کنید.
انتخاب موضوع پژوهش
برای انتخاب موضوع پژوهش می توان از شیوه هایی مانند طوفان فکری یا صحبت با دوستان و همکاران و اساتید راهنما کمک گرفت. همچنین می توان به دیگر مقالات پژوهشی مراجعه نمود و به مطالعه بخش پیشنهادات پرداخت. این بخش راهنمای خوبی برای شروع تحقیقی جدید به شمار می رود. هنگامی که حیطه مطالعاتی شما مشخص گردید، این حیطه را آنقدر محدود نمایید تا به موضوع مورد علاقه خود برسید. این موضوع می بایست قابل پژوهش باشد. 

جستجوی منابع علمی

برای انجام پژوهش ابتدا می بایست به مطالعه منابع علمی متعددی از جمله مقاله، کتاب و وبسایت های معتبر بپردازید تا اطمینان حاصل کنید که نکته مهمی پیرامون موضوع پژوهش را از دست نداده اید.
تنها به مطالعه مقالاتی که موضوع پژوهش شما را تایید می کنند، نپردازید، بلکه به دنبال منابعی باشید که متناقض با موضوع پژوهش شما هستند.
•    آیا نکته ای وجود دارد که دیگر پژوهشگران در مقالات خود آن را از قلم انداخته باشند؟
•    آیا بحث داغی در حیطه مطالعاتی مورد نظر وجود دارد؟
در این مرحله شما می بایست به تنظیم سوال تحقیق بپردازید. برای نگارش سوال تحقیق سعی کنید که جمله ذیل را به پایان برسانید: «می خواهم بدانم که چطور / چه / چرا ...»

توسعه بیانیه تز

بیانیه تز، به بیانیه بحث محوری شما اطلاق می گردد که هدف و جایگاه مقاله شما را تثبیت می نماید. در واقع بیانیه تز به سوال تحقیق شما پاسخ می دهد. این بیانیه می بایست نشان دهد که چه شواهد و دلایلی پشتیبان پاسخ شما به سوال تحقیق می باشد.
بیانیه تز می بایست مختصر، بحث برانگیز و منسجم باشد. این بدین معنی است که بیانیه تز می بایست بحث شما را در یک یا دو جمله خلاصه نماید، ادعایی مطرح نماید که به شواهد و تحلیل بیشتر نیاز داشته باشد و نکته ای منسجم بیان نماید که به هر بخش از مقاله شما مرتبط باشد.
پس از پیشرفت در فرآیند نگارش مقاله، احتمالا چندین مرتبه بیانیه تز را اصلاح می کنید، اما این بیانیه همچنان به عنوان یک راهنما در سرتاسر فرآیند نگارش پایان نامه عمل می کند. به یاد داشته باشید که هر بند از مقاله باید از بیانیه تز دفاع نماید.

مشخص نمودن طرح کلی مقاله

طرح کلی مقاله، لیستی از موضوعات، مباحث و شواهد کلیدی است که در قالب بخش هایی با تیترهای متفاوت نمایش داده می شود و شمایی کلی از مقاله را پیش از نگارش آن، به نمایش می گذارد. ایجاد طرح کلی مقاله باعث می گردد تا فرآیند نگارش مقاله کیفیت بالاتری داشته باشد.

نگارش اولین پیش نویس مقاله

نیازی نیست تا اولین پیش نویس مقاله کامل باشد، شما می توانید بعدا آن را اصلاح نمایید. اولویت های شما در این مرحله به شرح ذیل می باشند:
•    نگاه رو به جلو – الان بنویسید، بعدا کامل نمایید.
•    توجه به ساماندهی واضح و نظم منطقی بندهاو جملات
•    بیان نظرات به طور واضح 
برای نگارش مقاله نیازی نیست تا حتما از بخش مقدمه آغاز نمایید. از هر جایی که فکر می کنید بهتر است، نگارش مقاله را شروع نمایید. برخی افراد ترجیح می دهند تا دشوارترین بخش را ابتدا به پایان برسانند، در حالی که برخی دیگر آسان ترین بخش را ابتدا شروع می کنند. اگر طرح کلی مقاله را مشخص نموده باشید، می توانید از آن به عنوان یک نقشه استفاده نمایید.
هیچ گاه بخش های بزرگ متن را حذف نکنید. اگر از چیزی که نوشته اید، خوشتان نیامد یا به نظرتان با موضوع مرتبط نبود، آن را به سندی دیگر منتقل نمایید، ولی آن را کاملا حذف نکنید. این احتمال وجود دارد که بعدا بتوانید از آن استفاده نمایید.

ساختار بندهای مقاله

بند، بلوک پایه متن مقاله پژوهشی شما محسوب می شود. هر بند می بایست به یک ادعا یا یک نظر تمرکز نماید تا مبحث کلی یا هدف تحقیق به وسیله آنها تثبیت گردد. 

استناد به منابع

بسیار مهم است که برای اجتناب از سرقت علمی، به هر منبعی که به آن اشاره داشته اید، استناد نمایید. استناد به منابع علمی یکی از مهمترین کارهایی است که شما به عنوان نویسنده می بایست آن را انجام دهید.

نگارش بخش مقدمه

بخش مقدمه مقاله به توضیح سه سوال می پردازد: چه، چرا و چطور؟ پس از پایان نگارش بخش مقدمه، فردی که در حال مطالعه مقاله شما است، متوجه خواهد شد که مقاله شما درباره چه چیزی است، چرا ارزش مطالعه دارد و شما چطور مباحث خود را شکل داده اید.
•    چه؟ در این بخش موضوع مقاله را به طور مشخص، تبیین نمایید و به معرفی زمینه تحقیق و تعریف کلمات و مفاهیم کلیدی بپردازید.
•    چرا؟ این بخش مهمترین و دشوارترین بخش مقدمه مقاله می باشد. سعی کنید که در این بخش به سوالات ذیل پاسخ های کوتاه ارائه نمایید. این مقاله چه بینش جدیدی را عرضه نموده است؟ این مقاله چه مسائل مهمی را تعریف نموده و پاسخ می دهد؟
•    چطور؟ برای پاسخ به انتظار فردی که مقاله را مطالعه می کند از دیگر بخش های مقاله، بخش مقدمه می بایست به منزله نقشه آن چه که مورد بحث قرار خواهد گرفت، باشد و عناصر کلیدی مقاله با با ترتیبی منطقی ارائه دهد.

نگارش بدنه مقاله

اصلی ترین چالش برای اکثر نویسندگان، نحوه ساماندهی اطلاعات در بدنه مقاله به شمار می رود، از این رو، می بایست طرح کلی مقاله را همواره لحاظ نمود. با این حال به یاد داشته باشید که طرح کلی تنها به عنوان یک راهنما به کار شما می آید، در حالی که شما هنگام نگارش مقاله می توانید انعطاف داشته باشید و اطلاعات و مباحث را مطابق با سلیقه خود ساماندهی نمایید.
برای اطمینان از رعایت ساختار پایان نامه می توانید جملات اصلی هر بند را با بیانیه تز مقایسه نمایید و از یکپارچه بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

 

نگارش بخش نتیجه گیری

بخش نتیجه گیری بدین منظور طراحی می گردد که فرد مطالعه کننده مقاله، متوجه گردد که مقاله در حال پایان یافتن می باشد. این بخش با یک جمع بندی از کل مقاله به اثبات بیانیه تز می پردازد. شما در این بخش می توانید، پیامدهای عمومی بحث صورت گرفته در مقاله را مورد بحث قرار دهید، پیشنهادات مقاله برای تحقیقات عالی را برجسته نمایید و به هر سوالی که توسط مبحث علمی مقاله مطرح گردیده ولی پاسخ داده نشده، اشاره نمایید. شما در این بخش نباید بحث جدید یا اطلاعاتی ضروری را ارائه نمایید و بیش از حد به بسط این بخش بپردازید. در انتها برای مشاوره در زمینه نگارش، پذیرش و چاپ مقالات پژوهشی می توانید با موسسه خدمات دانشجویی (فروغ پاسارگاد) تماس حاصل کنید.

 


 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
انواع  ژورنال علمی و پژوهش
ژورنال‌های علمی و پژوهشی در انواع مختلف و در حوزه‌های مختلف وجود دارند. ...
کد اخلاق پژوهشی چیست؟
کد اخلاق پژوهشی چیست و چگونه و از کجا باید آن را دریافت کنیم؟ ...
انواع مقالات علمی برای پذیرش در مجلات
مجلات علمی مقالات را به چند دسته تقسیم می کنند؟ ...
انواع پژوهش در رشته مدیریت و سایر رشته ها
انواع پژوهش در رشته مدیریت و سایر رشته ها ...
تحقیق پیمایشی
آموزش کامل انجام تحقیق پیمایشی ...
آمار در مقاله و پایان نامه
کاربرد آمار و روش های آماری درمقاله و پایان نامه ...
مقاله علمی چیست؟
هر آن چه باید در مورد مقاله علمی و پژوهشی بدانید. ...
چگونه استاد راهنما خود را انتخاب کنیم
چگونه استاد راهنما خود را انتخاب کنیم؟   ...
نحوه نگارش مقاله پژوهشی
نحوه نگارش مقاله پژوهشی مقاله پژوهشی، مقاله ای است که در آن به تحلیل، تفسیر و بحث پیرامون تحقیقی مستقل می پردا ...
نحوه نگارش مقاله مروری
نحوه نگارش مقاله مروری مقاله مروری که مرور ادبیات تحقیق نیز نامیده می شود به ارزیابی پژوهش های منتشر شده پیشین ...
© 2023