سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

رفع مشکل همانند جویی در پایان نامه ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
رفع مشکل همانند جویی در پایان نامه

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله فروغ پاسارگاد

رفع مشکل همانند جویی در پایان نامه 

همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ملزم به ثبت پایان نامه های دانشجویان خود در سامانه پژوهشگاه علوم و فناوری ایران (ایرانداک) هستند. سامانه همانندجوی ایرانداک با هدف کشف سرقت علمی در پایان نامه ها، رساله ها و مقالات با هدف پیشگیری از سوء رفتار علمی فعالیت می کند. این سامانه با دریافت متن از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری موجود در پایگاه های ایرانداک، نوشته های همانند را بازیابی می کند و میزان و منابع اطلاعات آنها را به استاد راهنما و دانشگاه گزارش می دهد. البته این همانندی به معنای سرقت علمی نیست و تصمیم گیری درباره آن با اساتید و دانشگاه ها است. دانشجویان برای رفع مشکل همانندجویی در پایان نامه و رساله خود می توانند با موسسه خدمات دانشجویی (فروغ پاسارگاد) تماس حاصل کنید. این نوشتار معرفی انواع سرقت علمی و معرفی برخی از سامانه‌ های همانندجو پرداخته است.
سرقت علمی تحت اللفظی  (Verbatim plagiarism)
کپی کردن واژه‌های به کار رفته در اثر یک محقق دیگر به‌ صورت واژه به واژه سرقت علمی تحت اللفظی است. درصورتی که متن کپی‌شده از منابع علمی بسیاری به صورت لفظ به لفظ کپی شده باشد، به این نوع سرقت علمی سرهم‌بندی گفته می‌شود.


سرقت علمی نظرات   (Plagiarism of ideas)

اشاره به نظرات خاص فردی دیگر، که احتمال دارد دیدگاه، تفسیر، اطلاعات، شیوه یا اصطلاحات نو باشد، بدون مراجعه به منبع استفاده‌ شده، سرقت علمی نظرات محسوب می‌شود، حتی اگر آنها را با کلمات خودتان بیان کنید.

 

سرقت علمی غیرمنسجم   (Paraphrasing)

پارافریز یا نقل بیان به معنی اعمال تغییر در جملات آثار علمی دیگر محققین می باشد. در این نوع سرقت علمی اگرچه ساختار جملات عوض می گردند، اما اندیشه ها و منطق پژوهشگر اولیه هنوز هم دست‌ نخورده وجود دارد. دقت کنید که طرز تفکر محقق اول را نمی‌توانید عوض کنید.


سرقت علمی از منابع غیرآکادمیک

مشخص نکردن منابع غیرآکادمیک نیز سرقت علمی است. مثل مقالات چاپ شده در مجلات، در صورتی که از متن های موجود در کتاب‌ها، صفحات وب، کنفرانس ها و حتی گفتگوهای شخصی مانند توصیف ایده ها ارائه نشده استفاده می‌کنید، باید منابع را ذکر کنید.


سرقت علمی از خود  (Self-plagiarism)

انتشار مجدد محتواهایی که در مقالات پیشین خود چاپ کرده‌اید یا چاپ یک مقاله مشابه در دو مجله متفاوت سرقت علمی از خود به شمار می‌آید. این مدل سرقت علمی، که اغلب نادیده گرفته می‌شود، از لحاظ اخلاقی مناسب نیست، به‌ویژه اینکه اکثر انتشارات از محقق یک تاییدیه می‌گیرد مبنی بر اینکه مقاله تا به حال در جای دیگری چاپ نشده است. درضمن، گاهی اوقات این کار نقض حق طبع و نشر نیز می باشد.


انواع پایگاه‌ های همانندجوی فارسی و لاتین

سامانه شناسایی سرقت علمی همانندجو

این پایگاه توسط ایرانداک عرضه شده است. همانند جویی در نوشتار پایان نامه‌ ها و رساله‌ ها، گاهی در کمک به حفظ حقوق پدیدآوران و گسترش علم و فناوری و زمینه‌سازی برای دسترسی آزاد همگان به اطلاعات است. همانندجو با جستجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌ ها و رساله ‌های موجود در ایرانداک، متن همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نشان می‌دهد. دانشجویان پس از ورود به سامانه، می‌توانند متن پایان نامه خود را بارگذاری و نتیجه همانندجویی را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنند.


سامانه همانندجوی سمیم نور

این پایگاه می‌ تواند مقالات ارائه شده از جانب کاربران را با حجم انبوه اطلاعات خود مطابقت دهد و عبارات مشابه را بازیابی و مقایسه نماید. این سامانه در راستای «مجموعه پروژه‌های مبتنی بر داده کاوی علوم اسلامی» در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در حال انجام است.
علاوه بر سامانه‌ های فارسی همانندجو، پایگاه‌های لاتین مانند پایگاه Turnitin، scanmyessay، copyscape، ithenticate، پایگاه اینترنتی eve۲،safeassign  ، diffnow، text compare، Diff checker و text diff هم در همانندجویی و تشخیص سرقت علمی فعال هستند. بهتر است به پایگاه safeassign و  eve۲ مراجعه نکنید چرا که از نظر صاحب نظران و دانشگاه ها این دو مرجع از رده خارج شده‌اند. پایگاه اینترنتی diffnow، text compare!، Diff checker،text diff  بیشتر برای مقایسه دو متن کارایی دارند. در این پایگاه های همانندجویی شما مقایسه می‌کنید که ببینید دو متن چه تفاوتی با هم دارند. در این پایگاه ها حتی تصاویر را هم می‌توانید مقایسه کنید.


پایگاه تشخیص سرقت ادبی  ITenticate

قوی ‌ترین و بزرگ‌ترین پایگاه اینترنتی همانندجویی در دنیا ITenticate است که توسط Turnitin عرضه شده است. در این نوشتار به شکل مفصل آن این پایگاه همانندجویی مورد بررسی قرار گرفته است. ابتدا به سایت turnitin.com می‌روید و بعد از فوتر سایت، محصول ITenticate این سامانه را انتخاب می کنید.
به منظور استفاده از سامانه ITenticate  باید اعتبار خریداری کنید و یک نام کاربری و گذرواژه داشته باشید که در سامانه لاگین کنید که معمولا هزینه آن ها بالا است. شما می‌ توانید از طریق موسساتی مانند موسسه خدمات دانشجویی (فروغ پاسارگاد)برای ورود به این سامانه اقدام کنید. وقتی در سامانه خود لاگین شدید در پنل کاربری خود می‌توانید با زدن لینک Submit documents هر تعدادی که مقاله دارید بارگذاری و انتخاب کنید.
بعد از این کار، سامانه یک گزارشی به شما خواهد داد که متن علمی بارگذاری شده ۳۰ درصد همپوشانی دارد. این مسائل از این حیث حائز اهمیت است که مجلات معتبر علمی حتما به این سامانه ‌های همانندجو مجهز هستند. به‌عنوان مثال انتشارات sage تمام مجلات تحت پوشش خود را به سامانه ITenticate مجهز کردند. حال اگر شما روی ۳۰ درصد همپوشانی مقاله خود کلیک کنید می ‌توانید ببینید که با چه دقتی تمام جزییات موشکافی شده و مشخص است که هر قسمت از کدام منبع گرفته شده یا به عبارتی همانندی دارد و همچنین می‌توانید به راحتی منابع را مشاهده کنید. همچنین می ‌توانید این گزارش دقیق را از سامانه دریافت کنید.
پایگاه همانندجوی Diff checker
یکی از سامانه‌های همانندجوی خوب دیگر پایگاه Diff checker می ‌باشد که از شما می‌خواهد متن اصلی و متن تغییر داده شده را وارد کنید. به‌عنوان مثال شما از یک مقاله، متنی را اقتباس، بازنویسی و ویرایش کرده ‌اید و می ‌خواهید در مقاله یا پایان نامه خود استفاده کنید. بنابراین متن اصلی و متنی که خودتان آن را تغییر داده ‌اید را در این سامانه قرار می‌ دهید و سامانه همانندی ها را به شما اعلام می‌کند. استفاده از این پایگاه همانندجو تا محدودیت متن هزار کلمه ‌ای رایگان می ‌باشد. یکی از حُسن ‌های این سامانه امکان مقایسه تصویر است به طور که می‌توانید توسط آن تصاویر را با یکدیگر مقایسه کنید. همچنین فایل‌ های pdfها را می ‌توانید مقایسه کنید.
پایگاه همانندجوی  Diff Now
در این پایگاه می ‌توانید نیز متن اصلی منبع و متن تغییر داده شده را بارگذاری نموده تا آنها با هم مقایسه کنید و متوجه میزان همپوشانی شوید.
سامانه همانندجوی  Small Seo Tools
یکی دیگر از پایگاه ‌های مهم دیگر که در همانندجویی فعالیت دارند و می‌توانید برای مقالات و پایان نامه خود از آن استفاده کنید، وبسایت SmallSeoTools.com است. به منظور استفاده رایگان می‌ توانید هزار کلمه از مقاله یا پایان نامه خود را به منظور جستجوی همانندی در پایان نامه یا مقاله خود در این سایت قرار دهید. حال اگر پایان نامه یا مقاله شما ۵ هزار کلمه است می‌توانید هر بار هزار کلمه قرار دهید و چک کنید و همانندی را مورد بررسی قرار دهید و هر قسمتی که احساس می‌کنید دارای همانندی است را اصلاح کنید.


چگونه متوجه شویم که در حال ارتکاب سرقت علمی هستیم؟

اکثر پایان نامه ها و مقالات بر اساس پژوهش‌ های گذشته نوشته می‌شوند و اکثرا به منظور موفقیت در زمینه آکادمیک بسیار حائز اهمیت هستند. با این وجود، ارجاع اشتباه یا بازنویسی آثار پیشین، احتمال پذیرش مقاله یا پایان نامه را کاهش می ‌دهد و دید حرفه‌ای دانشجو را خدشه‌دار می‌کند.
از جمله دلایلی که باعث می شود افراد خواسته یا ناخواسته مرتکب به سرقت علمی شوند به این صورت می‌باشد:
•    مشتاق به معروف شدن یا پیشرفت چشمگیر با انتشار مقاله
•    نگرانی بابت نگارش مقاله به زبان انگلیسی
•    ناتوانی در بیان نظرات پیچیده
•    متکی شدن به منابع علمی محدود
•    نمونه برداری از کار محققین بزرگ برای ستایش کار آنها
•    عدم اطلاع معنای سرقت علمی


بهترین روش رفع همانندی مقالات چیست؟

آشنایی با روش‌ های رفع Plagiarism می‌ تواند منجر به دریافت امتیازی خوب از برنامه iThenticate شود. این برنامه، هر مقاله و محتوایی را با مقایسه با منابع دیگر بررسی می‌کند. در ادامه به روش ‌هایی برای رفع Plagiarism  اشاره شده است. به کمک این روش‌ها، رفع سرقت ادبی میسر می‌شود:
 

پارافریز مقاله با بازنویسی آن

اگر مطلبی مرتبط با موضوع مقاله ‌ای که نگارش خواهید کرد را در اختیار دارید، می بایست سعی کنید که ابتدا آن را کاملا درک کنید و بعد با عبارات و زبان مخصوص به خودتان از محتوای مربوطه استفاده نمایید. رونوشت از بیش از دو کلمه از یک مطلب جایز نیست و شما را در معرض اتهام به سرقت ادبی یا Plagiarism  قرار می‌دهد.
در صورتی که به رونوشت بیش از دو واژه نیاز دارید، باید از نقل‌قول استفاده کنید و در مسیر نقل قول آوردن در مقاله خود هم باید اصول این کار را رعایت کنید.
 درج منابع 
یکی از بهترین روش ‌ها برای رفع همانندی پایان نامه یا مقاله، پیگیری دقیق و اجرای قالب و شکلی است که برای نوشتن از شما خواسته شده است. فرقی نمی‌کند، فرمت MLA است یا شیکاگو، APA  یا ...، شما باید فرمت درخواستی از سوی دانشگاه یا موسسه علمی و آموزشی را به خوبی رعایت کنید. در روش درج منابع، لازم است تا نام نویسنده یا نویسندگان، تاریخ انتشار و جزئیات مشابه دیگر نوشته شود. این روش بسیار ساده است. پس طی آن باید براساس دستورات و قوانین موسسه و دانشگاهی که قرار است، از پایان نامه خود دفاع نمایید یا مقاله ‌تان در آن به چاپ برسد، اقدام به معرفی منابع خارجی و به کار رفته در پایان نامه یا مقاله ‌تان نمایید.
استفاده از نقل ‌قول
استفاده از نقل‌ قول‌ در نوشتن هم یکی از روش‌ های کاهش همانندی در پایان نامه و مقاله است. با این حال به خاطر داشته باشید که موسسات علمی و ناشران معروف، از بیش از ۴۰ کلمه در نقل‌ قول ‌ها استقبال نمی‌کنند. پس اگر لازم باشد که بیشتر از این مقدار، نقل قول در جملات‌ تان به کار برده شود، می بایست از تکنیک پارافریز یا بازنویسی بهره ببرید و نقل‌ قول‌ ها را با بازنویسی پایان نامه و مقاله در این بخش ‌ها استفاده کنید.
این کار یعنی بازنویسی مقاله با استفاده از عبارات و کلمات خود در بیان نقل قول فردی دیگر که کمی زمان ‌بر است، اما شما را از اینکه در معرض عواقب سرقت ادبی قرار بدهد به شدت نجات می‌دهد.
 نقل‌ قول با ذکر منابع
این روش از رفع همانندی پایان نامه یا مقاله با پارافریز کردن متفاوت است، زیرا در آن شماره پاراگراف ‌ها یا شماره صفحه نقل ‌قول ‌ها هم از منابع اصلی‌ شان در پایان نامه یا مقاله ‌تان قرار می ‌گیرد.ارسال سفارش استخراج مقاله

اخبار مرتبط
رفع مشکل همانند جویی در پایان نامه
رفع مشکل همانند جویی در پایان نامه    ...
نحوه نگارش مقاله مروری سیستماتیک علوم پزشکی
نحوه نگارش مقاله مروری سیستماتیک علوم پزشکی.    مقاله مروری سیستماتیک به مطالعه تحقیقات ...
نقض حق طبع و نشر توسط ResearchGate
نقض حق طبع و نشر توسط ResearchGate   ...
آموزش انجام پایان نامه به روش دلفی
آموزش انجام پایان نامه به روش دلفی. اساس و پایه روش دلفی بر این است که نظر متخصصان هر حوزه علمی ...
رنکینگ مجلات
رتبه بندی مجلات ...
© 2023