سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

چطور نقد کتاب بنویسیم؟
چطور نقد کتاب بنویسیم؟

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله فروغ پاسارگاد

چطور نقد کتاب بنویسیم؟


در نقد کتاب در واقع به ارزیابی انتقادی کتاب پرداخته می شود. اگرچه نقد کتاب به توصیف ابعاد مختلف کتاب می پردازد، با این حال نمی توان آن را ساده انگارانه فقط به خلاصه سازی منحصر نمود. در نقد کتاب می بایست تحلیل و نظرات خود را دخالت دهید و به مخاطب بالقوه کتاب کمک کنید تا تصمیم بگیرد کتاب را مطالعه نماید. این نوشتار چند گام برای نقد کتاب را لیست نموده است:


1. اطلاعات اصلی کتاب را لیست نمایید. پیش از آغاز مطالعه کتاب، در ذهن خود کمی عنوان کتاب را حلاجی کنید و پیامی که به مخاطب منتقل می کند را بررسی نمایید. درباره زندگینامه نویسنده، ظاهر کتاب، هدف نویسنده از نگارش کتاب و ... کمی تحقیق کنید. مرور و بررسی دقیق مقدمه کتاب به شما در کسب این اطلاعات کمک می کند.
2. کتاب را با دقت مطالعه نمایید. هنگام مطالعه کتاب از محتوا، سبک نگارش و ساختار آن یادداشت برداری نمایید.
3. پس از این که مطالعه کتاب را به اتمام رساندید، کمی از کتاب فاصله بگیرید تا بتوانید درباره جنبه های مختلف آن به تفکر بپردازید.
4. سعی کنید تا احساس خود از مطالعه کتاب را در چند سطر بنویسید. این کار باعث می گردد تا تز اولیه شما راجع به کتاب شکل بگیرد. عموما هدف نویسنده از نگارش کتاب و چگونگی دستیابی او به این مهم، محور این تز می باشد. با توجه به این امر، فردی که کتاب را نقد می کند موفقیت نویسنده در دستیابی به هدف خود را مورد ارزیابی قرار می دهد.
5. نگاهی به یادداشت های خود بیاندازید و ببینید که کدام یک از مطالبی که یادداشت نموده اید با تز اولیه تان مطابقت دارد. هر مطلبی که با تز اولیه تان ارتباطی نداشت را حذف نمایید.
6. هنگامی که یادداشت هایتان را مرتب کردید می توانید نگارش اولین پیش نویس نقد کتاب را آغاز کنید. با این حال، بهتر است پیش از آغاز نگارش نقد کتاب، ساختاری را برای پیاده سازی مطالب روی آن آماده نمایید. ساختار مورد نظر خود را با توجه به ساختار کتاب طراحی کنید و هنگام نگارش پیش نویس، پیوسته به یادداشت های خود مراجعه نمایید.


نکات نگارش پیش نویس نقد کتاب 
•    اولین بخش را به معرفی نویسنده، بررسی عنوان کتاب، ژانر کتاب، موضوع اصلی کتاب و هدف نویسنده از نگارش کتاب اختصاص دهید.
•    در بخش های بعد تز خود را به طور منطقی توسعه دهید. توضیح دهید که چرا این امکان وجود دارد تا مخاطب به کتاب علاقه مند گردد و چه دلایلی وجود دارد تا مخاطب به کتاب علاقه ای نشان ندهد. پس از آن محتوا، سبک و ساختار کتاب را مورد ارزیابی قرار دهید. بهتر است برای توسعه ایده هایتان جهت پشتیبانی از تز اولیه، به هر ایده یک پاراگراف اختصاص دهید. با این حال اطمینان حاصل کنید که در این حین محتوای کتاب را افشا نمی کنید. شما می توانید مروری اجمالی بر مطالب کتاب داشته باشید ولی آنقدر از محتوای کتاب در نقد خود نقل قول نکنید که مخاطب هنگام مطالعه کتاب نتواند اطلاعات جدیدی کسب کند.
•    در بخش نتیجه گیری نقد کتاب، احساس کلی خود از مطالعه کتاب را بیان نمایید. در این بخش تز خود را جمع بندی نمایید و قضاوت نهایی خود درباره کتاب را ارائه دهید. در بخش نتیجه گیری ایده جدیدی را بیان نکنید.
•    پس از تهیه اولین پیش نویس آن را ویرایش نمایید. هنگام ویرایش پیش نویس نقد کتاب نکات ذیل را مدنظر داشته باشید:
•    اطمینان حاصل کنید که نکات اصلی به طور واضح بیان شده اند. همه ایده هایتان می بایست از تز اولیه پیشتبانی نمایند.
•    از تکرار مطالب بپرهیزید. ایده هایتان را به بهانه تاکید تکرار نکنید. به جای تکرار مطالب، ایده هایتان را بیان کنید و اهمیت آنها را توضیح دهید.
•    متن پیش نویس را از لحاظ املایی و دستور زبانی بررسی نمایید. در صورت نیاز می توانید از یک ویراستار کمک بگیرید.
•    انسجام متن خود را بررسی کنید. طبیعتا هر جمله و پاراگراف می بایست مخاطب را به جمله و پاراگراف بعدی رهنمون سازد.
در انتها برای مشاوره در زمینه نقد کتاب می توانید با موسسه خدمات دانشجویی (فروغ پاسارگاد) تماس حاصل کنید.
 


خدمات مرتبط
تبدیل پایان نامه به کتاب
تبدیل پایان نامه به کتاب پژوهش هایی که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری انجام م ...
چطور کتاب بنویسیم؟
چطور کتاب بنویسیم؟ برای بسیاری از افراد، نوشتن کتاب در حکم رویایی دست نیافتنی است. نگارش کتاب ...
چاپ کتاب با کمترین هزینه
چاپ کتاب با کمترین هزینه. عموما چاپ کتاب برای علاقمندان به علم و مطالعه عملی حائز اهمیت است. با ...
چطور نقد کتاب بنویسیم؟
چطور نقد کتاب بنویسیم؟ ...
© 2023