سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

اصول نویسندگی مقالات علمی ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
اصول نویسندگی مقالات علمی

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله فروغ پاسارگاد

اصول نویسندگی مقالات علمی

صد سال پیش در دنیای آکادمیک نویسنده تعریفی ساده داشت. بیشتر مقالات توسط یک فرد که به تنهایی پژوهشی را انجام داده بود، نوشته می شد. پس از چند دهه با افزایش حوزه های مطالعاتی و تخصصی تر شدن علوم و الزام همکاری بین پژوهشگران و موسسات پژوهشی و دانشگاه ها در رشته ها و تخصص های متفاوت، تعریف نویسنده کمی دشوارتر گردید.
همکاری بین چند پژوهشگر با ظرفیت های علمی متفاوت این سوال را مطرح می کند که چه شخصی می بایست برای مقالات منتشر شده اعتبار دریافت نماید؟ این سوال زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که پای اخلاق پژوهش و یکپارچگی علم نیز در میان باشد. این مقاله به مفاهیم اصلی مرتبط با اصول نویسندگی مقالات علمی پرداخته است.

 

چه کسی نویسنده است؟
تعیین اصولی برای تعریف نویسندگی مقالات علمی در رشته های مختلف، متفاوت است. در برخی از رشته های علوم انسانی، هنوز مقاله ای که دارای تنها یک نویسنده باشد، امری متداول است و به همین علت در این رشته ها به ندرت با مسائل پیرامون نویسندگان مواجه می شویم. در مقابل، به دلیل غالب بودن تعدد نویسندگان در علوم مهندسی و پزشکی به تعریفی واضح از مفهوم نویسنده نیاز داریم.
بنا به تعریف، یک نویسنده می بایست سهم قابل توجهی از پژوهش را انجام داده باشد و مسئولیت کامل پژوهش – داده ها و نتایج – را بر عهده گیرد. برای مطالعه نقش دقیق نویسنده می توانید به این مقاله که کمیته بین المللی سردبیران مجلات پزشکی منتشر نموده مراجعه نمایید. بنا بر این تعریف نویسنده می بایست:
•    سهم قابل ملاحظه ای در طراحی پژوهش، جمع آوری، آنالیز و تفسیر داده ها داشته باشد.
•    در نگارش یا اصلاح نقادانه مقاله سهیم باشد.
•    نسخه نهایی مقاله را برای چاپ تایید کرده باشد.
نام هر شخصی که به نحوی در پژوهش سهمی داشته باشد، اما نتوانیم او را در ضوابط فوق بگنجانیم، می بایست در قسمت قدردانی مقاله ذکر شود.

مشارکت در نگارش مقاله
کار بر روی جنبه های مختلف پژوهش توسط چند پژوهشگر، تمایز بین نویسندگان و افرادی که می بایست نامشان در قسمت تشکر و قدردانی درج شود، دشوار می گردد. امروزه بسیاری از مجلات نویسندگان را ترغیب می کنند تا سهم هر پژوهشگر از پژوهش را شرح دهند. بعضی از مجلات مانند مجله American Medical Association نویسندگان را ملزم می کنند تا جزئیات این امر را در فرم نویسندگان درج نمایند. انتشارات Nature نویسندگان را ملزم می کند تا اظهاریه ای توسط نویسندگان به مجلات این انتشارات ارسال گردد تا میزان سهم هر نویسنده از پژوهش در آن مشخص گردد.

ترتیب نام نویسندگان
جایگاه نام پژوهشگران در لیست نویسندگان به اندازه تعداد مقالاتی که به چاپ رسانده اند، از اهمیت برخوردار است. این لیست نشان می دهد که چه پژوهشگری سهم و امتیاز بیشتری از پژوهش را در اختیار خواهد داشت. 
عموما در علوم مهندسی و پزشکی، نام پژوهشگران به ترتیب اهمیت سهمشان از پژوهش در لیست نویسندگان قرار می گیرد. البته از آن جایی که معمولا نویسنده آخر رئیس دپارتمانی است که پژوهش در آنجا انجام شده، این جایگاه یک استثنا محسوب شده و ارتباطی با سهم این فرد از پژوهش ندارد. یکی از معایب این حالت این است که یک یا چند نویسنده به این نتیجه برسند که این لیست جایگاه و سهم واقعی آنها از پژوهش را نشان نمی دهد. بدین ترتیب بین پژوهشگران در ترتیب قرار گرفتن نام در لیست نویسندگان، اختلاف نظر به وجود خواهد آمد.
در برخی از رشته های علوم انسانی مانند رشته علوم سیاسی ترجیح این است که نام پژوهشگران به ترتیب حروف الفبا در لیست نویسندگان قید گردد. در حالی که این امر سبب می شود تا بین نویسندگان اختلاف نظری بوجود نیاید، اما با این حال، این حالت معایب خود را نیز داراست. افرادی که این مقالات را مطالعه می کنند، هرگز متوجه نمی شوند که چه شخصی بیشترین سهم از پژوهش را دارد و اگر نام پژوهشگر اصلی با حرفی آغاز گردد که در انتهای حروف الفبا باشد، کسی به آن توجه نمی کند و هنگامی که مقاله توسط دیگران مورد استناد قرار می گیرد، با قید "و همکاران" نام او نادیده گرفته می شود. طبیعتا چنین سناریویی قابل قبول نیست.
از آن جایی که هنوز هیچ روال استاندارد و قابل اعتمادی برای قرار گرفتن صحیح نام پژوهشگران در لیست نویسندگان وجود ندارد و معمولا مجلات نیز در مورد چنین اختلاف نظراتی تصمیم گیری نمی کنند، قرار دادن نام پژوهشگران در این لیست و حل اختلافات بین نویسندگان بر عهده خود آنهاست.


چه زمانی باید برای قرار دادن نام پژوهشگران در لیست نویسندگان اقدام کرد؟
بهترین زمان برای درج نام پژوهشگران در لیست نویسندگان پیش از آغاز پژوهش است. هنگامی که یک گروه از پژوهشگران بنا دارند تا پروژه پژوهشی خود را آغاز کنند، می بایست هنگام تقسیم وظایف، نقش هر فرد را مشخص کنند. هر تغییر در سطح مشارکت در پژوهش و پیوستن یا خارج شدن افراد از مجموعه می بایست به تایید تک تک اعضای گروه برسد. تغییر در ترتیب نام نویسندگان پس از ارسال مقاله به مجله به ندرت اتفاق می افتد. در صورت وقوع چنین امری، می بایست توضیحات لازم به مجله داده شود.

موارد غیراخلاقی اصول نویسندگی
برخی از موارد غیر اخلاقی اصول نویسندگی مقالات علمی در ذیل لیست گردیده اند:
•    نویسنده افتخاری: درج نام رئیس دپارتمانی که پژوهش در آن انجام شده به عنوان نویسنده، در حالی که مشارکتی در پژوهش نداشته باشد. معمولا این اتفاق در جوامعی رخ می دهد که با افراد ارشد و سرپرست همیشه با احترام ویژه ای رفتار می شود.
•    نویسنده میهمان: درج نام فرد خاص – معمولا یک پژوهشگر ارشد یا شناخته شده – در لیست نویسندگان به این امید که احتمال پذیرش و چاپ مقاله افزایش یابد.
•    سایه نویس: حذف نام فردی که سهم قابل توجهی در انجام پژوهش داشته است. 

سخن آخر
از آن جایی که نویسندگان با چاپ مقاله از مزایای مالی، علمی و گاهی اوقات اجتماعی برخوردار می گردند، درج صحیح نام پژوهشگران در لیست نویسندگان، مسئولیتی است که بر عهده همه نویسندگان می باشد. افرادی که در انجام پژوهش سهمی نداشته اند می بایست از درج نام خود در لیست نویسندگان خودداری کنند و آنهایی که در این لیست قرار می گیرند می بایست به تناسب سهم خود از پژوهش، نام خود را در جایگاه واقعی قرار دهند. اگر نویسندگان در ترتیب قرار دادن اسامی در این لیست دچار تردید گشتند می توانند با مراجعه به دستورالعمل هایی که مجلات معتبر علمی در وبسایت خود قرار داده اند، اختلاف نظرات خود پیرامون این امر را رفع نمایند.
 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
7 قدم برای طراحی جلد حرفه ای
آموزش طراحی جلد جذاب برای کتاب ...
اصول نویسندگی مقالات علمی
اصول نویسندگی مقالات علمی   ...
ویژگی های مقالات موفق
ویژگی های مقالات موفق  ...
مقاله بیس برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه
 مقاله بیس برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه   ...
چرا مقالات نیاز به ویراستاری نیتیو دارند؟
چرا مقالات نیاز به ویراستاری نیتیو دارند؟ ...
3 روش برای جلوگیری از رد مقاله توسط سردبیر
3 روش برای جلوگیری از رد مقاله توسط سردبیر ...
چگونه به نظرات داوران مقاله پاسخ دهید؟
پاسخ به داوران مقاله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ...
روش شناسی چه تاثیری بر روی تحقیقی که انجام می دهیم دارد؟
روش شناسی چه تاثیری بر روی تحقیقی که انجام می دهیم دارد؟ ...
نکته ای برای نگارش علمی جذاب
نکته ای برای نگارش علمی جذاب ...
سرقت علمی و ادبی در مقالات و پایان نامه
دلایل افزایش سرقت علمی و ادبی در مقالات و پایان نامه ها چیست؟ ...
© 2021