سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

چرا و چه زمان باید از روش تحقیق قوم نگاری استفاده کنیم؟ ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
چرا و چه زمان باید از روش تحقیق قوم نگاری استفاده کنیم؟

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله فروغ پاسارگاد

چرا و چه زمان باید از روش تحقیق قوم نگاری استفاده کنیم؟

قوم نگاری یک روش تحقیق کیفی است که در آن پژوهشگر به مشاهده و/یا تعامل با مشارکت کنندگان در پژوهش می پردازد. روش تحقیق قوم نگاری ابتدا در رشته مردم شناسی مورد استفاده قرار گرفت و به محبوبیت رسید، ولی پس از مدت کوتاهی در تمامی رشته های مرتبط با علوم اجتماعی به کار گرفته شد. برای مشاوره در زمینه انجام پایان نامه و رساله به روش قوم نگاری با موسسه خدمات دانشجویی (فروغ پاسارگاد) تماس حاصل کنید.
قوم نگاری یک روش تحقیق انعطاف پذیر است که به شما اجازه می دهد تا درک عمیقی از فرهنگ به اشتراک گذاشته شده در جامعه، قراردادها و پویایی شناسی جامعه بدست آورید. با این حال، این روش تحقیق دارای چالش های قابل توجهی نیز می باشد.

قوم نگاری کجا به کار می آید؟

مطالعه قوم نگاری از رشته مردم شناسی نشات گرفته است. در این رشته انسان شناسان با زندگی در جوامع قبیله ای منزوی طی یک بازه زمانی معین به مطالعه و درک فرهنگ این جوامع می پرداختند. 
گاهی اوقات این نوع تحقیق می تواند تا سالها ادامه یابد. برای مثال کالین ترنبال به مدت سه سال در میان مردم بامبوتی زندگی کرد تا توانست اثر کلاسیک مردم جنگل را بنویسد.
امروزه قوم نگاری رویکردی معمول می باشد که در رشته های گوناگون علوم اجتماعی به کار می رود. این روش تحقیق نه فقط برای مطالعه فرهنگ های ناشناخته و مهجور استفاده می گردد، بلکه برای تمامی جوامع از جمله جامعه ای که پژوهشگر در آن زندگی می کند مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال روش تحقیق قوم نگاری (که گاهی اوقات مشاهده حین مشارکت نیز نامیده می شود)، برای مطالعه دسته های خلافکاران، طرفداران تیم های فوتبال، جوامع کارگری، افسران پلیس و ... به کارگرفته می شود.

مزایای استفاده از روش تحقیق قوم نگاری

اصلی ترین مزیت روش تحقیق قوم نگاری، دسترسی مستقیم پژوهشگر به فرهنگ و افراد متعلق به جامعه می باشد. این رویکرد برای یادگیری دست اول رفتار و تعاملات افراد درون جامعه مناسب می باشد. با غوطه ور شدن در محیط جامعه، شما به عنوان پژوهشگر به اطلاعات موثق تری دسترسی خواهید داشت و پویایی شناسی هایی را مشاهده خواهید کرد که هیچ گاه با طرح صرف سوال از افراد، قادر به درک آنها نبودید.
قوم نگاری، روش تحقیقی باز و انعطاف پذیر به شمار می رود. این رویکرد به جای تایید یک نظریه عمومی یا آزمون یک فرضیه، یک روایت غنی از فرهنگی خاص ارائه می دهد و به شما اجازه می دهد تا بسیاری از جوانب گوناگون گروه های انسانی و محیط را کاوش نمایید.

معیب استفاده از روش تحقیق قوم نگاری

قوم نگاری روشی زمانبر محسوب می شود. به منظور قرار گرفتن در محیط و جمع آوری مشاهدات کافی برای ساخت تصویری حقیقی از جامعه، می بایست انتظار داشته باشید که حداقل چند هفته یا احتمالا چند ماه را در محیط بگذرانید. از این رو این روش تحقیق بسیار چالش برانگیز می باشد و به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد.
این امکان وجود دارد که مطالعه قوم نگاری، ریسک غرض ورزی ناآگاهانه پژوهشگر را بالا ببرد. این نوع رویکرد حاوی تفسیر ذهنی می باشد و حفظ فاصله لازم برای تحلیل گروه مورد مطالعه امری دشوار می باشد. 

چرا باید از تحقیق قوم نگاری استفاده کرد؟

اگر به دنبال استفاده از روش تحقیق قوم نگاری برای پایان نامه و رساله خود هستید، پیش از شروع، این سوالات را از خود بپرسید:
•    آیا می توان اطلاعات مورد نیاز تحقیق را از شیوه دیگری (مانند نظرسنجی، مصاحبه و ...) بدست آورد؟
•    دسترسی به جامعه مورد مطالعه چقدر دشوار است؟
•    با چه دقت و در چه مدت زمانی می توان تحقیق را انجام داد؟
اگر تصمیم گرفتید که در پایان نامه و رساله خود از قوم نگاری استفاده کنید،  توصیه می گردد که گروهی کوچک و با دسترسی پذیری آسان انتخاب نمایید تا اطمینان حاصل شود که تحقیق در چارچوب زمانی محدود انجام پذیر باشد.

رویکردهای متفاوت مطالعه قوم نگاری

تمایزات کلیدی وجود دارند که باعث می گردد تا این روش تحقیق، به رویکردهای متفاوتی تقسیم گردد: باز و بسته، آشکار و پنهان و فعال و منفعل. هر رویکردی دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشد.
محیط باز و بسته
محیط مورد مشاهده شما در مطالعه قوم نگاری می تواند باز یا بسته باشد. محیط باز یا عمومی، محیطی بدون هیچ گونه مانع رسمی برای ورود می باشد. برای مثال، شاید تصمیم بگیرید که جامعه افرادی زا برای مطالعه انتخاب کنید که در یک محله بخصوص زندگی می کنند یا طرفدار یک تیم فوتبال خاص می باشند. در این رویکرد، دسترسی اولیه به گروه باز خیلی دشوار نیست ولی قرار گرفتن در گروه های کمتر شناخته شده مشکل تر می باشد.
دسترسی به محیط بسته یا خصوصی دشوارتر می باشد. کسب و کار و مدرسه، نمونه هایی از این محیط به شمار می روند. مرزهای گروه بسته مشخصا تعریف شده اند و محقق قوم نگار می تواند به طور کامل در این محیط قرار بگیرد. اما دسترسی به این گروه دشوارتر می باشد، پژوهشگر قوم نگار می بایست برای ورود به محیط و ایفای یک نقش در آن، به مذاکره با مسئولین آن محیط بپردازد.

قوم نگاری آشکار و پنهان

بیشتر تحقیقات قوم نگاری آشکار می باشند. در رویکرد آشکار، محقق قوم نگار، به طور آشکار، قصد و نقش خود را به عنوان پژوهشگر به اعضای گروه مورد مطالعه اظهار می نماید. عموما این رویکرد به دلایل اخلاقی، ترجیح می دهد تا مشارکت کنندگان به طور آگاهانه در مطالعه شرکت نمایند. ولی با آگاهی از هویت پژوهشگر، این امکان وجود دارد که مشارکت کنندگان رفتار متفاوتی داشته باشند.
گاهی اوقات نیز مطالعات قوم نگاری پنهان می باشد. این بدین معنی است که مشارکت کنندگان از انجام پژوهش بی خبر می باشند و پژوهشگر با هویت دیگری در میان آنان حضور دارد. این رویکرد به محقق امکان دسترسی به محیطی را می دهد که در صورت اطلاع مشارکت کنندگان از هویت محقق، مانع از فعالیت او می شدند. ولی پنهان نمودن نقش محقق را نیز می توان به عنوان امری غیراخلاقی به شمار آورد.

مشاهده فعال و منفعل

سطوح متفاوت قرار گرفتن در محیط، برای زمینه های گوناگون مناسب می باشد. با توجه به ماهیت محیط، پژوهشگر قوم نگاری می تواند به عنوان فردی فعال یا منفعل در جامعه مورد تحقیق حضور یابد.
مشارکت فعال باعث می گردد تا گروه نسبت به حضور محقق در محیط، احساس خوبی را تجربه نماید ولی این امر ریسک برهم خوردن نظم گروه را بالا می برد.
نقش منفعل، نقشی است که پژوهشگر با ایفای آن فارغ از هرگونه فعالیتی در گروه، تنها به مشاهده رفتار اعضای گروه می پردازد. مشاهده منفعل، فضای بیشتری را برای مشاهده با دقت و یادداشت برداری به پژوهشگر می دهد، ولی ممکن است، اعضای گروه به دلیل این که احساس می کنند توسط فردی خارجی تحت مشاهده قرار می گیرند، رفتار غیرطبیعی داشته باشند.
 

 

 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
چرا باید پایان نامه های دیگر در رشته خود را بخوانیم؟؟
چگونه برای نگارش بهتر پایان نامه خود، پایان نامه های دیگران را مطالعه کنیم؟؟ ...
انجام پایان نامه به روش آمیخته
انجام پایان نامه به روش آمیخته   ...
روش تحلیل محتوا در انجام پایان نامه چیست؟
آموزش روش تحلیل محتوا در انجام پایان نامه.   ...
انواع روش تحقیق کمی پایان نامه
معرفی انواع روش تحقیق کمی در انجام پایان نامه روش تحقیق کمی، با جمع آوری داده های قابل اندازه گیری و اعمال تکن ...
روش تحقیق رگرسیون چندگانه
رگرسیون چندگانه تحلیل رگرسیون یکی از روش های پرکاربرد در مطالعات اجتماعی – اقتصادی است. ...
تحلیل عاملی چیست؟ چه کاربردی دارد؟
تحلیل عاملی چیست؟ تحلیل عاملی از روش های چندمتغیره محسوب می گردد که به متغیرهای وابسته و مستقل بستگی ندارد. ...
تحقیق پیمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟
تحقیق پیمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟ پژوهش پیمایشی یک روش کمی و کیفی با دو ویژگی مهم است. یک این که متغیره ...
چرا و چه زمان باید از روش تحقیق قوم نگاری استفاده کنیم؟
چرا و چه زمان باید از روش تحقیق قوم نگاری استفاده کنیم؟ قوم نگاری یک روش تحقیق کیفی است ...
نحوه انجام روش تحقیق کیفی در رساله
نحوه انجام روش تحقیق کیفی در رساله تحقیق کیفی به پژوهشی اشاره دارد که برای درک دنیای پیرامون ...
آموزش انجام پایان نامه به روش تحلیل محتوا
آموزش انجام پایان نامه به روش تحلیل محتوا. تحلیل محتوا نوعی بررسی اسناد و مدارک می ‌باشد ک ...
© 2021