سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

تحقیق پیمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟ ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
تحقیق پیمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله فروغ پاسارگاد

تحقیق پیمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

پژوهش پیمایشی یک روش کمی و کیفی با دو ویژگی مهم است. یک این که متغیرهای مورد نظر با استفاده از پرشسنامه سنجیده می شوند. در حقیقت ، محققان نظرسنجی از شرکت کنندگان خود می خواهند که مستقیماً درباره افکار ، احساسات و رفتارهای خود گزارش دهند.
 دوم ، توجه قابل توجه به مسئله نمونه گیری شده است.
به طور خاص ، محققان نظرسنجی ترجیح زیادی برای نمونه های تصادفی بزرگ دارند زیرا آنها دقیق ترین تخمین ها را در مورد واقعی مردم ارائه می دهند. در حقیقت ، تحقیقات پیمایشی ممکن است تنها رویکردی در روانشناسی باشد که در آن به طور معمول از نمونه گیری تصادفی استفاده می شود. نظرسنجی ها یا همان پرسشنامه ها می توانند طولانی یا کوتاه باشند. می توان آنها را شخصاً ، از طریق تلفن ، از طریق پست یا از طریق اینترنت انجام داد. آنها می توانند در مورد اهداف رأی دادن ، ترجیحات مصرف کننده ، نگرشهای اجتماعی ، سلامتی یا هر چیز دیگری باشند که امکان پرسیدن از آنها و دریافت پاسخ های معنی دار وجود دارد. اگرچه داده های نظرسنجی و پرسشنامه ها اغلب با استفاده از نرم افزار های مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند ، اما سوالات زیادی وجود دارد که نیاز مند به تجزیه و تحلیل کیفی است
بیشتر تحقیقات پیمایشی غیر تجربی هستند. برای توصیف متغیرهای تکی (به عنوان مثال ، درصد رأی دهندگانی که یک نامزد ریاست جمهوری را ترجیح می دهند ، شیوع اسکیزوفرنی درجامعه عمومی) و همچنین برای ارزیابی روابط آماری بین متغیرها (به عنوان مثال ، رابطه بین درآمد و سلامتی) استفاده می شود. 
اما نظرسنجی ها می توانند تجربی نیز باشند. مطالعه توسط لرنر و همکارانش مثال خوبی است.  آنها از مشاهدات خود و یک نمونه بزرگ ملی ، برای تحقیق پیمایشی خود استفاده کردند. اما دستکاری آنها در یک متغیر مستقل (عصبانیت در مقابل ترس) برای ارزیابی تأثیر آن بر یک متغیر وابسته (قضاوت در مورد خطر)، کار آنها را به عنوان پژوهش آزمایشی و تجربی نیز مشخص می کند.

تاریخچه  تحقیق پیمایشی

تحقیقات پیمایشی ممکن است ریشه در "نظرسنجی های اجتماعی" انگلیسی و آمریکایی داشته باشد که در اواخر قرن بیستم توسط محققان انجام شد که می خواستند میزان مشکلات اجتماعی مانند فقر را ثبت کنند. تا دهه 1930 ، دولت آمریكا در حال انجام نظرسنجی هایی برای ثبت شرایط اقتصادی و اجتماعی در این كشور بود. نیاز به نتیجه گیری در مورد کل جمعیت به پیشرفت روشهای نمونه گیری کمک شایانی کرد. 
تقریباً در همان زمان ، چندین محقق که پیشتر به شهرت رسیده بود اند، و ترجیحات مصرف کنندگان برای مشاغل آمریکایی را مطالعه می کردند ، توجه خود را به نظرسنجی در پرسشنامه ها معطوف کردند. یک رویداد حوزه انتخابیه انتخابات ریاست جمهوری سال 1936 بین آلف لندون و فرانکلین روزولت بود. مجله ای به نام Literary Digest با ارسال برگه های رای گیری برای میلیون ها آمریکایی نظرسنجی انجام داد. بر اساس این "نظرسنجی" ، سردبیران پیش بینی کردند که لندون به یک پیروزی بزرگ خواهد رسید. در همان زمان ، نظرسنجی های جدید از روش های علمی با نمونه های بسیار کوچکتر استفاده می کردند تا خلاف آن را پیش بینی کنند - روزولت  صاحب یک پیروزی بزرگ خواهد شد. علاقه به نظرسنجی درباره نتایج انتخابات منجر به چندین پروژه طولانی مدت شد، برای مثالمطالعات انتخابات کانادا که از سال 1965 نظرات رای دهندگان کانادا را در مورد انتخابات فدرال اندازه گیری کرده است.
از تحقیقات بازار و نظرسنجی های انتخاباتی ، تحقیقات پیمایشی به چندین زمینه دانشگاهی ، از جمله علوم سیاسی ، جامعه شناسی و بهداشت عمومی راه یافت - جایی که همچنان یکی پرسشنامه  از روش های اصلی جمع آوری داده ها است. از دهه 1930 ، روانشناسان پیشرفت های مهمی در طراحی پرسشنامه از جمله تکنیک هایی که امروزه نیز استفاده می شود داشتند. مانند مقیاس لیکرت انجام دادند. تحقیقات پیمایشی با مطالعه روانشناختی اجتماعی در مورد نگرش ها ، کلیشه ها و تعصبات ارتباط تاریخی زیادی وجود دارد. محققان روانشناسی اولین کسانی بودند که به دنبال نمونه های بزرگتر و متنوع تر از نمونه های راحت دانشجویان دانشگاه گشتند و از آن استفاده کردند .

کاربرد پژوهش پیمایشی

در حال حاضر تحقیقات پیمایشی همچنان در روانشناسی مهم است. به عنوان مثال ، داده های نظرسنجی در برآورد شیوع انواع اختلالات روانی و شناسایی روابط این اختلالات با عوامل مختلف دیگر بسیار مواثر بوده است. این نظرسنجی ملی همراه با یک پرسشنامه گسترده در زمینه بهداشت روان در ایالات متحده انجام شده است. فقط در یک قسمت از این نظرسنجی ، تقریباً 10 هزار بزرگسال در سالهای 2002 و 2003 در خانه های خود مصاحبه ساختاریافته روان بهداشتی انجام داده اند. 
بدیهی است که این نوع اطلاعات می تواند برای محققان اصلی که به دنبال درک علل و ارتباط اختلالات روانی هستند و همچنین برای پزشکان و سیاستگذارانی که باید بفهمند این اختلالات دقیقاً چقدر شایع است بسیار مفید باشد.
حتی می توان از تحقیقات پیمایشی برای انجام آزمایش فرضیه های خاص در مورد روابط علی بین متغیرها استفاده کرد. چنین مطالعاتی ، وقتی روی نمونه های بزرگ و متنوع انجام شود ، می تواند مکمل مفیدی برای مطالعات آزمایشگاهی باشد که روی دانشجویان دانشگاه انجام شده است. اگرچه این روش استفاده معمول از تحقیقات پیمایشی نیست ، اما قطعاً انعطاف پذیری این روش را نشان می دهد.
در آخر اگر در پژوهش های خود از روش پیمایشی استفاده می کنید می توانید برای راهنمایی بیشتر با مشاور های موسسه علمی و پژوهشی فروغ پاسارگاد در ارتباط باشید.
 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
چرا باید پایان نامه های دیگر در رشته خود را بخوانیم؟؟
چگونه برای نگارش بهتر پایان نامه خود، پایان نامه های دیگران را مطالعه کنیم؟؟ ...
انجام پایان نامه به روش آمیخته
انجام پایان نامه به روش آمیخته   ...
روش تحلیل محتوا در انجام پایان نامه چیست؟
آموزش روش تحلیل محتوا در انجام پایان نامه.   ...
انواع روش تحقیق کمی پایان نامه
معرفی انواع روش تحقیق کمی در انجام پایان نامه روش تحقیق کمی، با جمع آوری داده های قابل اندازه گیری و اعمال تکن ...
روش تحقیق رگرسیون چندگانه
رگرسیون چندگانه تحلیل رگرسیون یکی از روش های پرکاربرد در مطالعات اجتماعی – اقتصادی است. ...
تحلیل عاملی چیست؟ چه کاربردی دارد؟
تحلیل عاملی چیست؟ تحلیل عاملی از روش های چندمتغیره محسوب می گردد که به متغیرهای وابسته و مستقل بستگی ندارد. ...
تحقیق پیمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟
تحقیق پیمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟ پژوهش پیمایشی یک روش کمی و کیفی با دو ویژگی مهم است. یک این که متغیره ...
چرا و چه زمان باید از روش تحقیق قوم نگاری استفاده کنیم؟
چرا و چه زمان باید از روش تحقیق قوم نگاری استفاده کنیم؟ قوم نگاری یک روش تحقیق کیفی است ...
نحوه انجام روش تحقیق کیفی در رساله
نحوه انجام روش تحقیق کیفی در رساله تحقیق کیفی به پژوهشی اشاره دارد که برای درک دنیای پیرامون ...
آموزش انجام پایان نامه به روش تحلیل محتوا
آموزش انجام پایان نامه به روش تحلیل محتوا. تحلیل محتوا نوعی بررسی اسناد و مدارک می ‌باشد ک ...
© 2021