سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

چطور از Google Scholar استفاده کنیم؟
چطور از Google Scholar استفاده کنیم؟

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله فروغ پاسارگاد

چطور از Google Scholar استفاده کنیم؟

پلتفرم Google Scholar، موتور جستجویی است که ادبیات تحقیق و منابع آکادمیک را در اختیار پژوهشگران و دانشجویان قرار می دهد. این موتور جستجوی آکادمیک به کاربران اجازه می دهد تا به مقالات علمی تمامی رشته ها دسترسی پیدا کنند. موتور جستجوی Google Scholar دارای رابط کاربری مشابه گوگل است و به همین دلیل استفاده از آن برای همه افراد آسان می باشد.
همگان می دانند که موتورهای جستجوی آکادمیک زیادی مانند Microsoft Academic و Educational Resources Information Center (ERIC) در اینترنت وجود دارند. ولی چه مشخصه ای، Google Scholar را میان این موتورهای جستجو، این چنین خاص نموده است؟ جستجوی کلمات کلیدی در Microsoft Academic یا Eric شما را به صفحاتی به هم ریخته هدایت می کند، در حالی که رابط کاربری Google Scholar، نتایج جستجو را به طور چشم نواز در اختیار شما قرار می دهد و آیکن «کتابخانه من» (My Library)، ذخیره و نشان گذاری مقالات را در خلال جستجوی شما آسان تر نموده است.
به رغم همه این مزایا، این موتور جستجو هنوز ابزار کاملی به شمار نمی رود. برای مثال، Google Scholar اغلب اوقات کاربران را به مقالاتی هدایت می کند که به ناشران تجاری تعلق دارند و کاربران می بایست مقالات را خریداری نموده یا جهت استفاده از آنها حق اشتراک پرداخت نمایند. با این حال، این موتور جستجوی آکادمیک به عنوان یک پلتفرم مناسب، دستیابی آسان به مقالات پژوهشی را برای کاربران امکان پذیر ساخته است. در ذیل برخی از نکات جهت استفاده بهتر از Google Scholar لیست گردیده اند:


نکات جستجو

با این حجم بالای موجود مقالات علمی، شاید بخواهید تا نتایج جستجوی خود را ساده سازی نمایید یا با فیلترهایی مانند نام نویسنده، عنوان یا تاریخ انتشار محدود کنید تا اطلاعات دلخواه خود را دریافت نمایید. برای مثال، برای جستجوی مقالات نویسنده به خصوصی، می توانید از عملگر author: “*” استفاده کنید و به جای * نام نویسنده را به کار برید. همچنین می توانید از گزینه جستجوی پیشرفته برای جستجوی نام نویسندگان، عناوین و تاریخ انتشار مقالات و ... بهره بگیرید.


کتابخانه من

موتور جستجوی Google Scholar به کاربران این امکان را می دهد که کتابخانه ای شخصی از مقالات مورد نظر خود را ایجاد نمایند. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا مقالات مدنظر خود را در حین جستجو ذخیره نموده و بر اساس موضوع دسته بندی نمایید. برای ذخیره مقالات کافی است که بر روی ستاره موجود زیر نتیجه جستجو و برای مشاهده مقالات ذخیره شده بر روی گزینه «کتابخانه من» (My Library) گوشه سمت راست و بالای صفحه کلیک کنید.

استنادات

احتمالا بسیاری از دانشجویان، سبک های استنادی را به عنوان یک عنصر کلافه کننده در مقالات پژوهشی می بینند، ولی Google Scholar چندین فرمت استنادی را برای آسان سازی این فرآیند در نظر گرفته است. برای مثال پس از جستجوی کلمه کلیدی مدنظر خود، شما با علامت نقل قولی در زیر نتایج تحقیق مواجه خواهید شد که با کلیک بر روی آن می توانید سبک استنادی مورد نظر خود مانند MLA، APA، Chicago، Harvard یا Vancouver را انتخاب نمایید. همچنین می توانید فایل های استنادی BibTeX، EndNote، RefMan یا RefWorks مقاله مدنظر خود را از Google Scholar استخراج نمایید.

کمی بیشتر از Google Scholar بدانیم

هنگامی که Google Scholar در ماه نوامبر سال 2004 راه اندازی شد، بسیاری از پژوهشگران امیدوار بودند که این موتور جستجوی آکادمیک، با استفاده از موتور جستجوی مادر خود یعنی گوگل، نیازهای مرتبط با جستجوهای پژوهشی را برآورده سازد.
پژوهشگران و دانشجویان به دلیل ماهیت مفهومی نحوه جستجوی Google Scholar، عاشق آن شدند، ولی با عدم دستیابی کتابداران به نتایج دلخواه، واقعیت عیان گردید و همگان متوجه شدند که این موتور جستجوی آکادمیک، برای رسیدن به نقطه مطلوب، هنوز جای کار دارد.
در روزهای ابتدایی، نتایج جستجو در Google Scholar، افتضاح بود. البته در دهه گذشته، این موتور جستجوی آکادمیک بسیار بهبود یافته است، ولی همچنان این سوال مطرح است که آیا می توان برای جستجوی ادبیات تحقیق بر Google Scholar اعتماد کرد؟

چرا بعضی از کاربران از Google Scholar ناامید گشته اند؟

نقص ها و کاستی های موتور جستجوی Google Scholar در ذیل لیست گردیده اند:
•    بیشتر پژوهشگران و دانشجویان هنگام کار با Google Scholar، احساسی همانند کار با موتور جستجوی گوگل دارند، اما تجربه نشان داده است که جستجوی ادبیات تحقیق در رشته های علوم زیستی، نتایج بهتری را نسبت به جستجوی ادبیات تحقیق در رشته های علوم انسانی، نشان می دهد.
•    هنگام کار با Google Scholar، پژوهشگران و دانشجویانی که به دنبال نسخه های نهایی و کامل مقالات هستند، با نسخه های پیش¬چاپ و اصلاح نشده مقالات مواجه می گردند.
•    کتابدارانی که به پژوهشگران در جستجوی ادبیات تحقیق کمک می کنند، از ناتوانی این موتور جستجوی آکادمیک در فیلتر نمودن مقالات مجلات یغماگر، خسته شده اند.
•    مقالاتی که توسط Google Scholar به پژوهشگران و دانشجویان، پیشنهاد می گردد، لزوما توسط داوران همتا، داوری نشده اند.
•    دانشمندان از ترجیحاتی که Google Scholar در نتایج جستجو اعمال می کند، کلافه شده اند. به بیانی دیگر، به جای ارائه ادبیات تحقیق مناسب و مرتبط با موضوع پژوهشی، Google Scholar نتایج جستجوهای پیشین کاربر را هم در جستجوهای جدید، دخالت می دهد.

 


چطور نتایج جستجوی Google Scholar را درک کنیم؟

با توجه به موارد فوق به پژوهشگران و دانشجویان توصیه می گردد که هنگام کار با Google Scholar، جانب احتیاط را رعایت کنند. مطمئنا سهولت استفاده از این موتور جستجوی آکادمیک، آن را بسیار جذاب ساخته است، اما از آن جایی که Google Scholar تاکنون از خود هیچ تعهدی نسبت به فیلتر نمودن مقالات مجلات یغماگر و منابع شبه علمی، نشان نداده است، می بایست انتظار داشته باشید که هنگام مشاهده نتایج جستجوی Google Scholar، با ادبیات تحقیق ضعیفی مواجه گردید. با همه این تفاسیر، Google Scholar هنوز منبعی ارزشمند برای جستجوی ادبیات تحقیق به شمار می رود.
دقیقا به مانند دانشنامه آزاد ویکی پدیا که به دلیل فقدان فرآیند داوری همتا در انتشار مقالات، استفاده از آن همواره توسط متخصصین نفی می گردد، با این حال این دانشنامه محل مناسبی برای شروع پژوهش محسوب می گردد. مطمئنا محتوای دانشنامه ویکی پدیا وحی منزل به شمار نمی رود، ولی حداقل می توان از طریق آن به منابعی که توسط فرآیند داوری همتا، داوری گشته اند، دسترسی پیدا کرد. با این حال توصیه می گردد که از ویکی پدیا در منابع علمی پژوهش خود استفاده نکنید.

 

 


خدمات مرتبط
معرفی موتور جستجوی علوم پزشکی(پابمد PubMed)
معرفی موتور جستجوی علوم پزشکی(پابمد PubMed).  پابمد (PubMed)، یک موتور جستجوی علمی اس ...
نحوه مطالعه سریع مقالات علمی
نحوه مطالعه سریع مقالات علمی اگر به منظور نگارش پایان نامه و مقاله به تازگی فرآیند جستجو و مطالعه ادبیات تحقیق ...
نکاتی در مورد آموزش بورس
نکاتی در مورد آموزش بورس. از با اهمیت ترین مکانیسم ها جهت جذب سرمایه های اندک اشخاص و مدیریت مطلوب منابع مالی در ...
هوش مصنوعی؛ آینده صنعت چاپ مقالات علمی
آیا هوش مصنوعی در صنعت چاپ  مقالات علمی جایگاهی دارد؟ آیا هوش مصنوعی قادر است جستجوی منابع علمی را آسان تر کند ی ...
چطور از Google Scholar استفاده کنیم؟
چطور از Google Scholar استفاده کنیم؟ پلتفرم Google Scholar، موتور جستجویی است که ادبیات تحقیق و منابع آکادمیک را ...
نحوه ارزیابی مجلات علمی
نحوه ارزیابی مجلات علمی.این نوشتار به دیگر عواملی که می بایست برای ارزیابی مجلات علمی لحاظ نمایید، پرداخته است.  ...
نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی
نکاتی برای نگارش بهتر متون علمی. بنا به نظر بسیاری از دانشجویان، نگارش متون علمی را امری دشوار می باشد. با این ح ...
چطور تعداد استناد به مقالات پژوهشی را افزایش دهیم؟
چطور تعداد استناد به مقالات پژوهشی را افزایش دهیم؟ ...
نحوه نوشتن افلیشن در مقاله
نحوه نوشتن افلیشن در مقاله.  در این نوشتار ابتدا قصد داریم بدانیم افیلیشن چیست و سپس روش صحیح ن ...
آموزش ترجمه تخصصی متون آکادمیک
ترجمه تخصصی متون آکادمیک. یکی از مهم‌ترین عناصر تاثیرگذار در انتشار متون آکادمیک، کیفیت ترجمه م ...
© 2021