سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

چطور کتاب بنویسیم؟
چطور کتاب بنویسیم؟

خدمات پذیرش مقاله، استخراج مقاله و چاپ کتاب

چطور کتاب بنویسیم؟

برای بسیاری از افراد، نوشتن کتاب در حکم رویایی دست نیافتنی است. نگارش کتاب چه فرمولی دارد که با دانستن آن، قفل خلاقیت ذهن شما باز شده و رویایتان به حقیقت تبدیل می گردد؟ برخی از نویسندگان قائل هستند که هیچ راه واحدی برای نویسنده شدن وجود ندارد و جاده مقابل هر نویسنده مسیری منحصر به فرد است.
با این حال هر نویسنده موفقی دارای الگوها و عادات نوشتاری کارآمدی است که او را در نیل به اهدافش یاری رسانده است. شما هم اگر می خواهید کتاب خودتان را بنویسید، می توانید این الگوها و عادات را شناسایی و آنها را در خود نهادینه سازید.
این نوشتار دستورالعمل هایی برای نگارش کتاب را گردآوری نموده است که نمایانگر توصیه های نویسندگان موفق دنیا می باشند. اگر از کودکی استعداد نویسندگی داشته اید یا همین پنج دقیقه قبل تصمیم به نویسنده شدن گرفته اید، این نوشتار به شما کمک می کند تا هر آن چه که برای نگارش کتاب نیاز دارید را به دست آورید. برای مشاوره در زمینه چاپ کتاب نیز می توانید با موسسه خدمات دانشجویی (فروغ پاسارگاد) تماس حاصل کنید.

ایده خود را بیابید

ایده تنها چیزی است که برای نگارش کتاب به آن نیاز دارید. اگر ایده ای نداشته باشید، هیچ گاه نمی توانید حتی پیش نویس اولین صفحه از کتاب خود را کامل کنید. احتمالا تاکنون می دانید که بنا دارید درباره چه چیزی بنویسید یا شاید هم در همان مرحله پرورش ایده در حال درجا زدن هستید. در هر صورت برای بدست آوردن ایده ای عالی می توانید این سوالات را از خود بپرسید:
•    می خواهم درباره چه چیزی بنویسم؟
•    موضوع مورد علاقه ام، در دنیای امروزی چه اهمیتی دارد؟
•    چه اشخاصی تمایل دارند تا کتاب من را مطالعه کنند؟
•    آیا می توانم ایده خود را به نحو موثری پیاده سازی کنم؟
پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند تا ایده خود را به طور مشخص تری ترسیم سازید تا به بهترین گزینه برسید. اگر چندین ایده در ذهن خود دارید و با طرح این سوالات تنها یک ایده نظر شما را به خود جلب نمود، این همان ایده ای است که شما می توانید برای نگارش کتاب روی آن حساب کنید.

ژانر خود را انتخاب کنید

پس از یافتن ایده، گام نهایی انتخاب ژانر ایده است. اگر در پی نگارش کتابی هستید که خودتان می خواهید مثل آن کتاب را مطالعه کنید، برگ برنده همین الان نزد شما است. مطالعه کتاب در ژانر مورد علاقه تان به شما کمک می کند تا نگارش در این زمینه را یاد بگیرید.
در غیر این صورت می توانید تعدادی کتاب انتخاب نموده و آنها را تحلیل نمایید. این کتاب ها چه حجمی دارند و دارای چند فصل می باشند؟ ساختار کتاب چگونه است؟ موضوع اصلی کتاب چیست؟ مهم تر از همه آیا شما می توانید کتابی با عناصری مشابه خلق نمایید؟

ساختار کتاب را ترسیم کنید

اگر می خواهید کتاب خوبی بنویسید، ابتدا باید ساختار مناسبی داشته باشید. وجود ساختار به این دلیل اهمیت دارد که شما قرار است اولین کتاب خود را بنویسید و برای نگارش آن می بایست به این ساختار تکیه نمایید.
حال چطور می توان ساختاری برای اولین کتاب خود ایجاد نمایید؟ 
•    قالبی انتخاب کنید که برای کتاب شما مناسب باشد: ساختارهای متنوعی برای نگارش کتاب وجود دارد. برای شروع می توانید از هر کدام که مناسب کتاب شما است، استفاده نمایید.
•    نقطه شروع، وسط و پایان را مشخص کنید: بسیاری از نویسندگان هنگام شروع نگارش کتاب، نحوه شروع را می دانند، ولی نقطه میانی کتاب مبهم است و پایان کتاب وجود ندارد. به یاد داشته باشید که بهترین کتاب ها، پایانی هیجان برانگیز، شوکه کننده و پیش بینی ناپذیر دارند. پس از همان شروع سعی نمایید تا داستان خود را بر اساس نقطه پایان کتاب بسازید!
•    نقاط تعارض را در نظر بگیرید: تعارض در قلب هر کتاب خوبی خانه دارد؛ سطح احساسات، هیجان و تنش را در فرد بالا می برد و در نهایت بازتاب دهنده موضوع و پیامی است که قصد انتقال آن را دارید. نیازی نیست تا دقیقا بدانید تعارض موجود در کتاب چه چیزی را نشان می دهد، اما می بایست درک خوبی از کارکرد آن در سرتاسر کتاب داشته باشید.
•    شخصیت های کتاب خود را بشناسید: هنوز بر روی شخصیت های کتاب خود کار نکرده اید؟ ساختار کتاب در این مسیر به شما کمک می کند. شخصیت های کتاب، چقدر با شما و دیگر شخصیت های کتاب تعامل دارند و این تعامل به چه میزان نشان دهنده اهمیت آنها است؟

 

قدرتمند شروع کنید:

حال زمان نوشتن فرا رسیده است. یکی از مهمترین بخش های نگارش کتاب، شروع آن می باشد. اغراق نیست اگر بگوییم که صفحات نخستین کتاب باعث موفقیت یا شکست آن می گردد. اگر این صفحات به اندازه کافی خوب نباشند، بسیاری از افراد علاقه خود را برای مطالعه کتاب از دست می دهند و احتمالا ادامه کتاب را مطالعه نمی کنند.

بر مواد اولیه خود تمرکز نمایید

بسیار از نویسندگان بر این باور هستند که کلید نگارش یک کتاب خوب، سبک آن است: دایره لغات تاثیرگذار، جملات روشن و زبان گویا باعث می گردند تا به نویسنده ای چیره دست تبدیل گردید. در عین حال نیز برای نگارش یک کتاب خوب می بایست به ساختار، شخصیت ها، تعارضات و موضوع کتاب اهمیت دهید.

از دریچه چشم مخاطب بنویسید

اگر می خواهید کتابی بنویسید که افراد از مطالعه آن لذت برده و آن را بخرند، می بایست از یک قانون تبعیت نمایید: هنگام نوشتن کتاب همیشه مخاطبین کتاب خود را مدنظر قرار داده و از دیدگاه آنها کتاب خود را داوری نمایید.

برای نوشتن، تعداد کلمات مشخصی را هدفگذاری کنید

شما با انجام این کار می توانید عادات نوشتاری خوبی را در خود تقویت نمایید. تعداد کلمات نقش بزرگی را در ساخت فرآیند کارآمد نگارش کتاب به ویژه زمانی که سعی در اتمام کتاب دز زمانی مشخص دارید، ایفا می کند. 
شما می بایست برای هر جلسه، هر هفته و حتی هر ماه، تعداد کلمات معینی را هدف گذاری نمایید. برای نویسندگان مبتدی توصیه می گردد که از اهداف ذیل پیروی نمایند:
500 تا 750 کلمه در روز
1500 تا 2500 کلمه در هفته
6000 تا 10000 کلمه در ماه
این اهداف بر اساس الگوی سه الی 4 جلسه در هفته که برای مبتدیان مناسب است، تنظیم شده است. حتی اگر در هر جلسه 500 کلمه و در هر هفته 3 جلسه برای نگارش کتاب زمان اختصاص دهید، به آسانی می توانید کتاب خود را در کمتر از یک سال به پایان برسانید.

یک عادت نوشتاری سالم در خود پرورش دهید

 داشتن یک عادت نوشتاری سالم تنها راهی است که به تحقق اهداف شما برای رسیدن به تعداد کلمات مشخصی در هر جلسه کمک می کند. ناگفته نماند که این عادت رابطه شما با امر نوشتن را به طور کلی بهبود می بخشد. برای ایجاد این عادت می بایست این سوالات را از خود بپرسید:
•    چه اوقاتی در روز و هفته، کاملا آزاد هستم و مشغله ای ندارم؟
•    چه ساعتی در روز دارای بیشترین بازدهی هستم؟
•    مقدار فاصله میان هر جلسه نوشتن، چند روز است؟
•    آیا می توانم به طور واقع بینانه میان اهداف نوشتاری و دیگر مسئولیت هایم تعادل برقرار نمایم؟

فضایی مناسب برای نگارش کتاب ایجاد کنید

اگر می خواهید یک کتاب را به اتمام برسانید می بایست فضایی آرام را برای خود مهیا نمایید تا بتوانید در آن فضا تمرکز کنید. این فضا می توانید خانه، کافی شاپ، کتابخانه، محل کار یا هر جایی باشد که بتوانید بدون مزاحمت و به طور موثر به نگارش کتاب بپردازید.

به خودتان انگیزه بدهید

غرق شدن در امر نوشتن کتاب کاری دشوار می باشد. به ویژه زمانی که هزاران عامل مختلف حواس شما را پرت می کنند و شما را از ادامه نوشتن کتاب دلسرد می کنند. در این هنگام چطور می توانید به نوشتن ادامه دهید و کتاب خود را به اتمام برسانید؟
تجربه نشان داده است که استراتژی های انگیزشی ذیل به شما در امر نگارش کتاب کمک می کنند:
•    لیستی از دلایل نگارش کتاب را تهیه نمایید.
•    شخص دیگری را بیابید که در کنار شما بنویسد.
•    پس از تحقق اهدافتان (تعداد کلمات تعیین شده) پاداشی برای خود در نظر بگیرید.

برای رسیدن به انتهای نگارش، عجله نکنید

به انتها رساندن کتاب کار آسانی نیست. پایان ضعیف کتاب، یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که نویسندگان مرتکب آن می گردند. خوشبختانه هنگام طرح ساختار کتاب می توانید پایانی معین یا چند پایان مشخص را برای کتاب خود در نظر بگیرید. اما این امر باعث نمی گردد تا پایانی دیگر برای کتاب وجود نداشته باشد. از این رو اصلا برای رسیدن به انتهای کتاب نیازی به عجله نیست. 
واقعیت این است که اگر از همان ابتدا پایانی قطعی و مشخص برای کتاب خود در نظر گرفته باشید، در میانه راه خستگی و عدم انگیزه باعث می شود تا متن کتاب را به خوبی پرورش ندهید و سریعا به پایان کتاب برسید. در مقابل این وسوسه مقاومت کنید و مطمئن باشید که افرادی که کتاب شما را مطالعه می کنند، سزاوار کتابی پربار و جریانی ثابت از رشد شخصیت ها، هیجان و ... در سرتاسر آن می باشند.

به دنبال دریافت بازخورد باشید

شما می توانید هر روز و هر شب بنویسید، ولی اگر کسی از نوشته های شما خوشش نیاید، این نوشتن برای شما جز دل شکستگی چیز دیگری به ارمغان نخواهد آورد. به همین دلیل بسیار حیاتی است که خیلی زود و از منابع قابل اطمینان، بازخورد دریافت نمایید. جهت تحقق این امر می توانید از دوستان و همکاران خود درخواست نمایید تا چند فصل از کتاب شما را مطالعه کنند. شما می توانید نظرات و پیشنهادات آنها را نه فقط در همان فصل ها، بلکه در سرتاسر کتاب اعمال نمایید.

کتاب خود را به چاپ برسانید

شما تاکنون از تمامی مراحل فوق عبور کرده و آخرین پیش نویس کتاب را بر اساس بارخوردهای دریافتی تهیه نموده اید. حال کتاب شما شکل نهایی خود را بدست آورده است و تاخیر دیگر جایز نیست و اکنون می بایست آن را برای چاپ به یک انتشارات مطمئن بسپارید. موسسه خدمات دانشجویی آمادگی دارد تا کتاب شما را در کمترین زمان و بالاترین کیفیت و در تیراژ دلخواه به چاپ برساند.


خدمات مرتبط
تبدیل پایان نامه به کتاب
تبدیل پایان نامه به کتاب پژوهش هایی که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری انجام م ...
چطور کتاب بنویسیم؟
چطور کتاب بنویسیم؟ برای بسیاری از افراد، نوشتن کتاب در حکم رویایی دست نیافتنی است. نگارش کتاب ...
چاپ کتاب با کمترین هزینه
چاپ کتاب با کمترین هزینه. عموما چاپ کتاب برای علاقمندان به علم و مطالعه عملی حائز اهمیت است. با ...
چطور نقد کتاب بنویسیم؟
چطور نقد کتاب بنویسیم؟ ...
© 2021